سایت نفت ایرانی


پوتین نسبت به ظهور بحران گازی جدید در اروپا هشدار داد

پوتین نسبت به ظهور بحران گازی جدید در اروپا هشدار داد

   رئیس جمهور روسیه  می گوید:در صورت برداشت بدون اجازه اوکراین از خط لوله انتقال گاز روسیه  احتمال تکرار شدن بحران گازی سال ٢٠٠٨ میلادی وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه اعلام کرد که چنانچه اوکراین بدون اجازه از خط لوله انتقال گاز برای تأمین نیاز خود برداشت کند، روسیه گازرسانی به اروپا را کاهش می دهد.

بر اساس این گزارش، وی ابراز امیدواری کرد که این مسئله تا این مرحله پیش نرود.

پس از ١٦ ژوئن و زمانی گازپروم اعلام کرد که میلیاردها یورو از بدهی نفتی اوکراین پرداخت نشده است، روسیه عرضه گاز خود را به این کشور متوقف کرد. این نگرانی وجود دارد که بدون گاز روسیه، اوکراین ممکن است در فصل زمستان بدون اجازه از خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا برداشت کند.

پوتین تصریح کرد: این اطمینان را به شما می دهم که هیچ بحرانی از سوی روسیه در همکاری انرژی نخواهد بود اما مشکل بزرگی در ترانزیت گاز وجود دارد.

وی افزود: چنانچه متوجه شویم اوکراین مانند سال ٢٠٠٨ بدون اجازه برداشت از خط لوله صادرات گاز را آغاز کند، ما نیز همانند سال ٢٠٠٨ مقدار گاز سرقت شده را کم می کنیم.

روسیه بزرگترین عرضه کننده گاز به اروپا به شمار می رود و در حدود یک سوم نیاز گازی این منطقه را تأمین می کند. اتحادیه اروپا در حدود نیمی از گاز روسیه را از مسیر اوکراین وارد می کند.

بن بست میان مسکو و کی یف بر سر مسئله قیمتگذاری گاز برای سومین بار در یک دهه گذشته اتفاق می افتد که این بار به دلیل الحاق منطقه کریمه اوکراین به روسیه و جنگ میان نیروهای دولتی اوکراین و جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق این کشور عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق افزایش یافته است
روتیتر