سایت نفت ایرانی


چرا از رفتارهای مدیریتی رهبر معظم انقلاب درس نمی گیرید؟

چرا از رفتارهای مدیریتی رهبر معظم انقلاب درس نمی گیرید؟

انتصاب سه باره یک مدیر بازنشسته صنعت حفاری به مدیریت شرکت ملی حفاری آیا بی توجهی به  الگوگیری از رفتارهای مدیریتی رهبر معظم انقلاب اسلامی  نیست؟ این پیام انتقادی مهمی است که برخی سایت های خبری صنعت نفت پس از انتصاب مهندس حیدر بهمنی برای سومین بار به مدیریت عامل شرکت ملی حفاری به آن اشاره کرده اند.

نفت ایرانی / گروه تحلیل و رسانه: پس از انتصاب مهندس بهمنی به مدیریت عامل شرکت ملی حفاری برخی انتقادها نسبت به روند تصمیم گیری ها در انتصاب های جدید صنعت نفت مطرح شد ؛ از جمله اینکه چرا برخی مدیران دولتی ؛ بدون تاسی به رفتارهای مدیریتی رهبر معظم انقلاب در اعطای ماموریت هایی که معمولا در دوره هایی کوتاه و حداکثر 10 ساله انجام می شود زمینه رشد مدل های مدیریتی تحول خواه را از صنعت حفاری سلب می کنند؟

این سایت ها نوشته اند: در حکم انتصاب آقای بهمنی ماموریت تغییر ساختار این شرکت بزرگ دولتی به ایشان تفویض شده است و کیست که نداند آقای بهمنی بیش از 16 سال است که بزرگترین ، اصلی ترین و پیشتازترین مخالف رسمی و علنی تغییر ساختار در صنعت حفاری و منتقد شماره یک تجزیه این شرکت است؛ حال مگر چه اتفاقی افتاده است که این ماموریت به آقای بهمنی عطا شده است ؟ نگذارید برخی گمان کنند که بهمنی به عشق یک صندلی اعتقادات و اندیشه مدیریتی اش را فروخته است.

بررسی برخی اتفاقات رخ داده در دهه 70 شمسی از جمله اعتراض پرحاشیه ای که در یکی از جاده های مواصلاتی استان خوزستان رخ داد و یا مجموعه اعتراض هایی که قبل و در خلال یکی از اولین سفرهای دوره اول وزارت نفت آقای زنگنه  در یک منطقه عملیاتی رخ داد  هنوز از خاطره اهالی صنعت نفت نرفته است ؛ رفتارهایی که در نهایت به تصمیم  قاطع بیژن زنگنه برای دست زدن به برخی تغییرات مدیریتی در صنعت نفت و حفاری انجامید ؛ این ها موضوعاتی است که برای به یادآوردن آنها باید به خاطره سالهای 1374 تا 1377 رجوع کرد.

یک وبسایت نفتی هم نوشته است : انتقال تجربه  در صنعت حفاری با وقوع انقلاب و خروج نیروهای غیرایرانی از ساختار فنی صنعت نفت سرعت افزون تری یافت و طیف قابل توجهی از نیروهایی که در ادبیات صنعت نفت به آنها " بچه های مکتب انقلاب " گفته می شود وارد حوزه های مدیریت تخصصی صنعت حفاری شدند .

امروز صنعت حفاری ایران به دلیل طی کردن 3 دوره انتقال دانش و تجربه مدیریت ایرانی یکی از غنی ترین بخش های صنعت نفت ایران و خاورمیانه  است که بدون تردید برای دست کم 30 سال آینده اش مدیر و مربی در آن وجود دارد.

بااین حال حکم چند روز قبل مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران  برای انتصاب سه باره مهندس بهمنی به مدیریت عامل شرکت ملی حفاری نشان داد که احتمالا برخی لایه های تصمیم گیر در صنعت نفت ایران؛ وجود دانش و مهارت های تازه نفس در این مجموعه را باور نکرده اند و یا اینکه خود را به ناباوری زده اند؟

مهندس بهمنی فردی حرفه ای در صنعت حفاری است اما سئوال اینجاست که اگر واقعا از سال 68 تا امروز فرد دیگری غیر از آقای بهمنی در صنعت نفت ایران برای به دست گرفتن مسئولیت های مهم همچون مدیریت ملی حفاری تربیت نشده است از اساس باید به حال آتیه صنعت نفت و حفاری ایران عزا گرفت.

چه اتفاقی افتاده است که چنین قحط الرجالی در حفاری ایجاد شده است ؟؟ یعنی طی 25 سال در این صنعت یک نفر نبوده است که بتواند بعد از بازنشستگی آقای بهمنی زحمت مدیریت این صنعت را بکشد.

آقای بهمنی مدیر دهه 60 صنعت حفاری است امروز ایشان بعد از 2 بار بازنشستگی ؛  باید در نقش یک مربی و مشاور ارزشمند ، گنجینه تجربه خود را به نسل تازه نفس منتقل کند ؛ چرا از تجربه های کشورهای توسعه یافته و درس های آموخته در کشورمان عبرت نمی گیریم؟ کجای دنیا دیده اید دو دهه یک مدیر را در مصدر یک مجموعه نیازمند تحول قرار دهند؟ چرا از رفتارهای مدیریتی رهبر معظم انقلاب درس نمی گیرید ، ندیده اید که معظم له همه مدیران ارشد منصوب شده را حداکثر دو دوره 5 ساله به مدیریت یک نهاد یا سازمان مامور می کند

خداوند آقای بهمنی را طول عمر عطا فرماید و ثواب آن همه حسنه مجاهدت در راه ایران را برایش محفوظ بدارد اما آیا واقعا آقای گلپایگانی که همگان می گفتند دست پروده آقای بهمنی است در مدیریت این شرکت ناتوان مانده بود؟ امروز که آقای بهمنی برای بار سوم راهی مدیریت ملی حفاری شده است یا باید همان سیاق مدیریت دو دهه قبل خود را پی بگیرد یا باید به رفتار مدیریتی سابق خود پشت پا زند و برخی از آنها را نفی کند که بعید است چنین نماید.

دوستان عزیز در نفت چرا کاری می کنند که در همه کشور این صنعت به عنوان " ویلای بازنشستگان"  لقب بگیرد ؟ بی تردید برخی افراد با ترغیب مهندس بهمنی به بازگشت 3باره به ملی حفاری یک عمر مجاهدت این سرباز فداکار وطن را خراب کردند ؛ در حکم انتصاب آقای بهمنی ماموریت تغییر ساختار این شرکت بزرگ دولتی به ایشان تفویض شده است و کیست که نداند آقای بهمنی بیش از 16 سال است که بزرگترین ، اصلی ترین و پیشتازترین مخالف رسمی و علنی تغییر ساختار در صنعت حفاری و منتقد شماره یک تجزیه این شرکت است؛ حال مگر چه اتفاقی افتاده است که این ماموریت به آقای بهمنی عطا شده است ؟ نگذارید برخی گمان کنند که بهمنی به عشق یک صندلی اعتقادات و اندیشه مدیریتی اش را فروخته است !!

روتیتر: انتصاب پرحاشیه در ملی حفاری
گروه خبر: ویژه, نفت و نیرو