سایت نفت ایرانی


تحمیل هزینه 175 میلیارد دلاری بر اقتصاد آمریکا به دلیل تحریم ایران

تحمیل هزینه 175 میلیارد دلاری بر اقتصاد آمریکا به دلیل تحریم ایران

شورای ملی ایرانیان آمریکا برخلاف رویه دیگر موسسات، گزارشی از هزینه های تحمیل شده بر اقتصاد ایالات متحده به موجب تحریم ایران در سال های اخیر را منتشر نمود که رقم آن بین 134 تا 175 میلیارد دلار ارزیابی می شود.

تاکنون مطالعات چندانی در زمینه هزینه ای که از تحریم کشورهای مختلف بر کشور اعمال کننده تحریم بر جا می ماند صورت نگرفته است. در زمینه ایران که با توافق احتمالی بر سر برنامه هسته ای آن، تحریم های آمریکا و سایر کشورها نیز از آن مرتفع خواهد شد، فهم هزینه این سیاست اهمیت بسیار دارد. خصوصا از زمان مطرح شدن این بحث که رفع تحریم در قبال محدودیت در برنامه هسته ای ایران کافی نخواهد بود.

در همین راستا مرکز نیاک (شورای ملی ایرانیان آمریکا) در گزارشی که در ماه جاری منتشر شده، به بررسی تبعات و هزینه تحریم های ایران بر اقتصاد آمریکا پرداخته است. در ادامه مهمترین نکات مطرح شده در گزارش را مرور می نماییم:

ایالات متحده آمریکا به عنوان بزرگترین بازنده بازی تحریم ملت ها محسوب می شود. از سال 1995 تا 2012، آمریکا 134.7 تا 175.3 میلیارد دلار که می توانست از صادرات ایران به دست آورد را قربانی تحریم ها کرد. این آمار و ارقام تنها از دست دادن صنایع صادراتی را نشان می دهد و آسیب های اقتصادی و سایر جنبه و آثار خارجی تحریم ها همچون افزایش قیمت جهانی نفت را در بر نمی گیرد.  علاوه بر این، تحریم ها موجب کاهش تولید ناخالص داخلی ایران شده و در صورت نبود تحریم ها، واردات ایران می توانست بیشتر شود و بدین ترتیب هزینه های اقتصادی بر دولت های عامل تحریم را به دلیل کاهش صادرات، افزایش می دهد. نتیجه و هزینه این اقدام بر اقتصاد آمریکا بیشتر هم هست.

عنصر انسانی نیز در این میان وجود دارد که در زمینه مسائلی هچون مشاغل مورد نیاز برای حمایت از افزایش صادرات در نظر گرفته می شود. به طور متوسط از دست دادن صادرات هر ساله موجب از دست دادن 51043 تا 66436 فرصت شغلی می شود. این رقم در سال 2008 به بیشترین سطح خود یعنی 214657 تا 279389 فرصت شغلی رسید. تگزاس و کالیفرنیا بیشترین فرصت های شغلی را از دست دادند.

در اروپا نیز، آلمان بیشترین هزینه را بابت تحریم ایران متحمل شد. مبلغی که میان 23.1 تا 73 میلیارد دلار در طی سال های 2010 تا 2012 بود. پس از آن ایتالیا و فرانسه با 13.6 تا 42.8 میلیارد و 10.9 تا 34.2 میلیارد دلار قرار دارند.

تحریم ها در اتحادیه اروپا ، طی سال های 2010 تا 2012 هزینه ای دوبرابر تاثیری که در آمریکا داشتند، برجای گذاشتند.

روتیتر
گروه خبر: ویژه, بین الملل