گفتگو

گفتمان اقتصاد بدون رانت را احیا کنیم
چکیده: نفت ایرانی- گروه اقتصاد/ سید حامد واحدی عضو هیات رئیسه اتاق تهران درباره مسولیت های بخش خصوصی در سال آینده نظرات جالبی دارد؛ صدای اقتصاد در گفت و گویی که از وی منتشر کرده به این مباحث می پردازد. امروز بخش خصوصی ایران آماده اوج گیری است. اما نیاز است تا مقدمات برای حرکت در مسیر توسعه مهیا شود. اتفاقات نیاز امروز کاملا دو طرفه است. به این معنا که هم... ادامه »
عملیات: پیوست | نظرات (0) RSS comment feed
عبور ایران از نفت؛ پایدار است یا موقتی؟
چکیده: نفت ایرانی - گروه اقتصاد / عارفه مشایخی  در روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 17 اسفندماه گفت و گویی با فریدون برکشلی کارشناس نامدار انرژی انجام داده است ، برکشلی در این مصاحبه می گوید: در ایران در دوران قيمت‌های بالای نفت، درآمدهای اضافی صرف انباشت سرمايه و آمادگی برای خيز اقتصادی نشده، بلكه عمدتا ميزان واردات افزايش پيدا كرده و بالعكس در شرايط ... ادامه »
عملیات: پیوست | نظرات (0) RSS comment feed
تشکیل سازمان فراقوه‌ای برای مبارزه با مفاسد اقتصادی
چکیده: نفت ایرانی: قاچاق کالا در کشور ما علاوه بر آثار سوء اقتصادی به عنوان یک چالش اقتصادی و اجتماعی حائز اهمیت است. امروزه این پدیده علاوه بر اینکه به عنوان یک تهدید جدی بر سر راه تجارت آزاد است، هزینه های زیادی نیز بر بدنه اقتصادی کشور تحمیل می کند. قاچاق کالا از یک سو درآمدهای گمرکی و مالیاتی دولت را کاهش می دهد و از طرفی سبب خروج بی حاصل ارز، فرار گس... ادامه »
عملیات: پیوست | نظرات (0) RSS comment feed
آینده نفتی ایران پس از لغو تحریم ها از نگاه نرسی قربان
چکیده: لغو تحریم ها امکان حضور دوباره ایران در بازار جهانی نفت و همچنین حضور سرمایه گذاران خارجی در این صنعت را فراهم خواهد کرد و این موضوع اکنون روزنه های امیدی را به روی صنعت نفت کشور باز کرده و آینده روشن برای این بخش را نوید می دهد.   نفت ایرانی: سال های اخیر سال های سختی برای صنعت نفت کشور بود. کمبود منابع و تکنولوژی به سبب تحریم های ناعادلان... ادامه »
عملیات: پیوست | نظرات (0) RSS comment feed
ايران، امسال چقدر درآمد نفتي خواهد داشت؟
چکیده: در شش، هفت‌ماه گذشته بازار جهانی نفت بیش از هر چیز تحت تاثیر فزونی عرضه بر تقاضا بوده و عمده‌ترین عامل کاهش قیمت جهانی نفت نیز همین مساله بوده است. البته عرضه و تقاضا و قیمت سه رکن مهم اقتصادی بازار و عواملی نسبی هستند و در هر سطح تعادلی از عرضه و تقاضا، قیمتی تعیین می‌شود. در اینجا هم منظور از فزونی عرضه بر تقاضا در دوره مورد اشاره،... ادامه »
عملیات: پیوست | نظرات (0) RSS comment feed
سیاست‌های توسعه مسکن در سال آتی
چکیده: محمد حسین عبده تبریزی معتقد است وزارت مسکن برای اقشار کم‌‌‌درآمد جامعه یک مفهوم کلانی تحت عنوان مسکن اجتماعی دنبال می‌کند که مسکن مهر یکی از زیرمجموعه‌های آن تلقی می‌شود. با این‌حال از نظر وی، بهترین روش کمک به اقشار ضعیف و خانه‌ اولی‌ها امکان دریافت تسهیلات بلندمدت است. ادامه »
عملیات: پیوست | نظرات (0) RSS comment feed
مرز بخش خصوصی و دولت برداشته شود
چکیده: «فکر ایجاد تشکل اقتصادی زمانی در ذهن من کلید خورد که در کودتای ٢٨ مرداد در کنار خانه مرحوم دکترمصدق حضور داشتم و دیدم که هموطنان نابخردم منزل مرحوم مصدق را غارت کردند. در همان جوانی این مساله در ذهن من شکل گرفت که با مردم فقیر هیچ نهضتی را نمی شود بر پا کرد. حتما مردم باید از غنایی برخوردار باشند تا به فکر جامعه شان باشند و به راه غلط نروند.&... ادامه »
عملیات: پیوست | نظرات (0) RSS comment feed
ناگفته های محمد سوری / کارت ویزیت پر حاشیه دکتر بهبهانی !!
چکیده:  در پی اعلام رای دادگاه عمومی اتحادیه اروپا  مبنی بر لغو تحریم علیه شرکت ملی نفتکش ایران آن هم به استناد نبود دلایل کافی برای ادامه تحریم ، واکاوی چرایی وقوع این تحریم دردسر ساز برای اقتصاد ایران ضروری جلوه می کند ، رویا خالقی خبرنگار باسابقه مطبوعات ایران و عضو تحریریه شبکه اطلاع رسانی شانا به سراغ محمدسوری مدیرعامل اسبق شرکت ملی نفتکش ر... ادامه »
عملیات: پیوست | نظرات (0) RSS comment feed
روس ها در کاهش فشارها علیه ایران موثر بودند
چکیده: سفیر  تام الاختیار ایران در روسیه مهدی سنایی در گفتگویی ضمن بررسی جایگاه کنونی روسیه، قرارداد نفتی ایران و روسیه، سفر پوتین به آمریکای جنوبی و نقش بحران اوکراین بر موضع روسیه در روند مذاکرات ایران با 1+5 را تحلیل و بررسی کرد. این ایران است که می تواند با مهارت دیپلماتیک از فضای ایجاد شده برای تقویت منافع خود استفاده کند. البته، در این زمینه ... ادامه »
عملیات: پیوست | نظرات (0) RSS comment feed