نفت ارزان، بازار رونق پتروشیمی را از سکه می اندازد

نفت ارزان، بازار رونق پتروشیمی را از سکه می اندازد

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از کاهش قیمت محصولات صادراتی پتروشیمی ایران در بازار جهانی و منطقه‌ای متاثر از کاهش بهای نفت خام خبر داد و اعلام کرد: با وجود کاهش قیمت‌ها اما اهداف ارزی صادرات محصولات پتروشیمی ایران تا پایان سال جاری محقق خواهد شد.

احمد مهدوی امروز درباره تاثیر کاهش قیمت جهانی نفت خام بر قیمت محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری صادراتی ایران در بازار جهانی، گفت: قطعا کاهش قیمت نفت خام در بازار جهانی در قیمت و بهای محصولات صادراتی پتروشیمی ایران تاثیر گذار است.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با اشاره به کاهش اکثر محصولات صادراتی پتروشیمی ایران در بازارهای منطقه ای و جهانی تصریح کرد: از سوی دیگر با توجه به اینکه خوراک برخی از واحدهای پتروشیمی نفتا است این کاهش قیمت در کاهش بهای خوراک نفتای برخی از پتروشیمی‌ها تاثیر گذار خواهد بود.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که آیا اهداف ارزی صادرات محصولات پتروشیمی ایران با توجه به کاهش قیمت ها در بازار جهانی محقق خواهد شد، اظهار داشت: برای سال جاری هدف گذاری برای تولید 20 تا 22 میلیارد دلار محصول پتروشیمی در کشور است که از این میزان حدود 10 تا 12 میلیارد دلار برای تامین خوراک صنایع تکمیلی پتروشیمی در بازارهای داخلی عرضه خواهد شد.

مهدوی افزود: با وجود کاهش قیمت‌ها اما اهداف ارزی صادرات محصولات پتروشیمی ایران تا پایان سال جاری محقق خواهد شد.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران همچنین با اشاره به کاهش واردات برخی از محصولات پتروشیمی به دلیل تامین کامل نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی توسط واحدهای پتروشیمی، خاطرنشان کرد: تا زمانی که نیاز بازارهای داخلی تامین نشود محصولی به خارج کشور صادر نخواهد شد.

 در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی هر بشکه نفت برنت دریای شمال در برابر 85 دلار و 48 سنت معامله شد که پایین ترین قیمت ثبت شده برای نفت از اواخر 2010 میلادی است.

قیمت نفت برنت دریای شمال تنها در یک روز گذشته 3 دلار کاهش یافته است که بالاترین رقم کاهش روزانه قیمت نفت در طول سه سال گذشته تاکنون است.

از سوی دیگر هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز در روز چهارشنبه در برابر 82 دلار و 20 سنت معامله شد که نسبت به روز گذشته حدود 3 دلار کاهش داشته است.

 در همین حال آژانس بین المللی انرژی روز گذشته برای چهارمین ماه متوالی پیش بینی خود از تقاضای نفت را کاهش داد. به عقیده این نهاد بین المللی در سه ماهه نخست سال آینده میلادی تقاضا برای نفت اوپک به 28.8 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که 1.2 میلیون بشکه در روز کمتر از سقف رسمی تولید اوپک است.

قیمت جهانی نفت در سه ماه گذشته 30 دلار کاهش یافته است. این به معنای کاهش بیش از 20 درصدی درآمد تولیدکنندگان نفت است.

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت